Татарстан Республикасы дәүләт архивы туплау чыганагы булган «Татарстан Республикасы Композиторлар берлеге» региональ иҗтимагый оешмасы белән хезмәттәшлек

2021 елның 11 октябре, дүшәмбе

Үз вәкаләтләре нигезендә Татарстан Республикасы Композиторлар берлеге концерт, фестиваль, иҗади (музыкаль иншалар ясау), шулай ук нәшрият эшчәнлеге белән шөгыльләнә. Оешма республика, региональ һәм халыкара конкурслар һәм фестивальләр үткәрә.

2021 елның 5 октябрендә Татарстан Республикасы дәүләт архивындагы Архив фондын тулыландыру бүлегенең баш архивчылары Кондратова Т.М. һәм Платонова Т.М. тарафыннан документларны тәртипкә салу һәм сайлап алу, алга таба файдалану буенча методик ярдәм күрсәтү максатыннан, «Татарстан Республикасы Композиторлар берлеге» - Татарстан Республикасы дәүләт архивының туплау чыганагы булган оешмага чыгу үткәрелде.

1991 елдан эштән азат  ителгән хезмәткәрләрнең шәхси  эшләре, шәхси состав буенча, даими саклау вакытлы документларны иҗади мәсьәләләр буенча рәис урынбасары Әсәдуллина З.Г., референт Фәйзетдинов И.И. белән дәүләт саклавына тапшыру мәсьәләсе дә каралды.

Эксперт комиссиясе турында нигезләмә, архив турындагы нигезләмә, эш башкару буенча инструкция, 2022 елга эшләр номенклатурасын эшләү буенча методик тәкъдимнәр бирелде.

Мәдәни мирасны саклау һәм җәмгыятьнең прогрессив һәм гармонияле үсеше өчен традицияләрне тапшыру максатыннан, Татарстан Республикасы композиторларының Ключарев А.С., Сәйдәшев С. З., Любовский Л.З., Садыкова С.Г. кебек шәхси коллекцияләре фондларын тулыландырырга, шулай ук шәхси коллекцияләрнең яңа фондларын формалаштыру мәсьәләсен карарга тәкъдим ителде.